Yaşam savunucularından Eros’u katleden İbrahim Keloğlan’a verilen cezaya tepki: Sürece itiraz edeceğiz

İstanbul Bahçeşehir’de Eros adlı kediyi tekmeleyerek öldüren İbrahim Keloğlan hakkında verilen 2 yıl 6 ay hapis cezasına hayvanseverler tepki gösterdi. İstanbul Barosu Hayvan Hakları Merkezi temsilcisi Avukat Cansın Tereci, “Hakim benim 4 dakika konuşmamdan sıkıldı ama bu adam yaklaşık 6 dakika hayvanı tekmeleyerek canice katletti. Buna nasıl iyi hal indirimi olabilir. Bunu kabul etmiyoruz” dedi.

Duruşmayı izlemek üzere çevre illerden de Küçükçekmece Adliyesi’ne gelenler oldu. Kararı adliye koridorlarında ve önünde bekleyen hayvanseverler “Eros için adalet” sloganıyla, sanığa en ağır cezanın verilmesini istedi.

Kararını açıklayan mahkeme heyeti sanık İbrahim Keloğlan’ın 3 yıl hapis cezası ile cezalandırılmasına karar verdi. İyi hal indirimi uygulayan mahkeme sanığın 2 yıl 6 ay hapisle cezalandırılmasına karar verdi. Mahkeme ayrıca savcının tutuklama istemine uymadı, sanık hakkında yurtdışı çıkış yasağı koydu.

Duruşma sonrasında adliye önünde basın açıklaması yapıldı. İstanbul Barosu Hayvan Hakları Merkezi temsilcisi avukat Cansın Tereci karar ile ilgili yaptığı açıklamada kararı kabul etmediklerini belirterek şunları söyledi:

“Kanunlar yetersizdir. Üst sınır 4 yıl ama bu uygulanmıyor. Kanunların acilen düzenlenmesi, cezaların artırılması gerekiyor ve bunun uygulanması gerekiyor. Biz sürece itiraz edeceğiz. Bununla ilgili kimsenin bir şüphesi olmasın. Hayvanlar sahipsiz değil. Bugün bize bunu Türk toplumu gösterdi. Hiçbir hayvan katiline asla müsaade etmeyeceğiz. Ben duruşmada beyanda bulunurken kendisine kronometreyi açtım. Hakim benim 4 dakika konuşmamdan sıkıldı ama bu adam yaklaşık 6 dakika hayvanı tekmeleyerek canice katletti. Buna nasıl iyi hal indirimi olabilir. Bunu kabul etmiyoruz.” (DHA-ANKA)

TIKLAYIN – Eros’u katleden İbrahim Keloğlan hakkında 2 yıl 6 ay hapis cezası

TIKLAYIN – Bakan Tunç’tan “Eros davası” açıklaması: Verilen ceza, Hayvanları Koruma Kanunu kapsamında bugüne kadarki en yüksek cezadır

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x